We are corporate archivists, business consultants, editors, writers and business historians. Welcome to the Centre for Business History in Stockholm!

Alexander Huseybe
Alexander Husebye VD
08-634 99 14 070-647 73 47 alexander.husebye@naringslivshistoria.se
Anahi Davila Arkivarie, skolansvarig. (Föräldraledig.)
08 634 99 52 anahi.davila@naringslivshistoria.se
Anna-Karin Eldvik Arkivarie
anna.karin.eldvik@naringslivshistoria.se
Anders Houltz
Anders Houltz Forskningschef, docent
08-634 99 42 0735-042 825 anders.houltz@naringslivshistoria.se
Anders Landén Redaktör
anders.landen@naringslivshistoria.se
Anders Sjöman
Anders Sjöman Kommunikationschef
08-634 99 23 070-717 60 78 anders.sjoman@naringslivshistoria.se
Andreas Blüme Säljchef
08-6349922 0735089567 andreas.blume@naringslivshistoria.se
Anna Zeuthen
Anna Zeuthen Arkivarie, fil. mag.
08-634 99 04 073-521 44 65 anna.zeuthen@naringslivshistoria.se
Bartosz Partyk
Bartosz Petryk Arkivarie, fil. mag.
08-634 99 43 Bartosz.Petryk@naringslivshistoria.se
Benito Peix Geldart
Benito Peix Geldart Forskningssekreterare och arkivarie, fil. dr.
benito.peixgeldart@naringslivshistoria.se
Bodil Hasselgren Fil.mag ABM, skribent och redaktör BizStories.
08-634 99 05 076-190 37 29 bodil.hasselgren@naringslivshistoria.se
Elizabeth Gawelin
Elizabeth Gawelin Ekonomichef
073-514 10 95 elizabeth.gawelin@naringslivshistoria.se
Eva Ersson Åbom
Eva Ersson Åbom Consultant Business History
08-634 99 30 0763-385 223 eva.erssonabom@naringslivshistoria.se
Gustav Svensson
Gustav Svensson Arkivarie, fil. kand. och projektledare.
08-634 99 44 073-511 05 99 gustav.svensson@naringslivshistoria.se
Jenny Stendahl
Jenny Stendahl Arkivarie, fil. mag.
08-634 99 11 jenny.stendahl@naringslivshistoria.se
Jessica Wahlén
Jessica Wahlén Arkivassistent
08-634 99 17 076-345 55 97 jessica.wahlen@naringslivshistoria.se
Jonas Dahlberg
Jonas Dahlberg Arkivarie
08-634 99 24 070-547 43 31 jonas.dahlberg@naringslivshistoria.se
Karin Jansson Myhr
Karin Jansson Myhr Redaktör
08-634 99 51 0763-48 10 83 karin.jansson@naringslivshistoria.se
Kjell Lövström
Kjell Lövström Arkivassistent
08-634 99 40 kjell.lovstrom@naringslivshistoria.se
Krister Hillrud
Krister Hillerud Vice vd
08-634 99 28 0709-50 65 39 krister.hillerud@naringslivshistoria.se
Lina Wiberg
Lina Wiberg Arkivarie, fil. mag.
08-6349900 076-020 92 01 Lina.wiberg@naringslivshistoria.se
Linda Israelsson
Linda Israelsson Arkivarie, fil. mag.
08-634 99 03 linda.israelsson@naringslivshistoria.se
Margarita Feldman
Margarita Feldman Arkivarie och redaktör digitala medier, fil. mag.
08-634 99 06 0733-568 189 margarita.feldman@naringslivshistoria.se
Martin Månson
Martin Månson Bildredaktör och arkivarie, fil. mag.
08-634 99 08 073-523 60 19 Martin.Manson@naringslivshistoria.se
Centrum för Näringslivshistoria
Mikaela Nordin Researcher
mikaela.nordin@naringslivshistoria.se
Per-Ola Karlsson
Per-Ola Karlsson Arkivchef
0709-740 370 p-o.karlsson@naringslivshistoria.se
Per Torberger Redaktör, tf chefredaktör Företagshistoria
070 597 80 88 per.torberger@naringslivshistoria.se
Sara Johansson
Sara Johansson Redaktör, chefredaktör Företagshistoria
08-634 99 56 070-244 43 36 sara.johansson@naringslivshistoria.se
Susanne Friman
Susanne Friman Receptionist
08-634 99 02 susanne.friman@naringslivshistoria.se
Ture Sjöberg
Ture Sjöberg Arkivarie, fil. mag.
0735-209 872 ture.sjoberg@naringslivshistoria.se
Vadim Azbel
Vadim Azbel Arkivarie
08-634 99 41 vadim.azbel@naringslivshistoria.se

Senior advisors and associated researchers

Ingrid Giertz Mårtensson
Ingrid Giertz-Mårtenson Vd för Swedish Vision, Senior Advisor till Centrum för Näringslivshistoria
070-692 22 00 igm@swedishvision.se
Edward Blom, Fellow Writer vid Centrum för Näringslivshistoria
Edward Blom Writing fellow
info@edwardblom.se
Per TH Dahl
Per TH Dahl Företagshistoriker och skribent
0706 - 12 32 11 per.t.h.dahl@gmail.com
Martin Kragh Ekonomie doktor, associerad forskare
08-736 93 49 Martin.Kragh@hhs.se