Snart är det dags för vänföreningens nästa arrangemang! Torsdag den 15 oktober besöker vi Stiftelsen Musikkulturens Främjande på Riddargatan. Här finns en av världens mest unika samlingar av musikhistoria, även kallad Nydahlskollektionen, en unik blandning av världsunika klenoder som Chopins egen flygel, allt i en intim miljö med en lite hemlig salongskänsla mitt i stan. Vår ciceron i samlingarna kommer vara Edward Klingspor, musikskribent och medarbetare på stiftelsen.
Vinhandlaren Rudolf Nydahl, med en stor butik på Stureplan, blev tvungen att sälja verksamheten till AB Vin & Sprit. Han använde pengarna till att efterdyningarna av första världskriget köpa instrument, originalnoter, brev och märkliga prylar som Bizets dirigentpinne – han med Carmen. Läs mer om vinhandlaren och grundaren Rudolf Nydahl: Historia – Stiftelsen Musikkulturens Främjande
Stiftelsen tar emot max 25 besökare, så först till kvarnen gäller!
Praktisk info
- Var: Riddargatan 35–37 på Östermalm/Stockholm, vi samlas utanför 15 minuter i förväg för avprickning
- Hitta dit: Musikmuseet ligger ett stenkast från Strandvägen och Nybroplan. Gå ut från tunnelbanan via uppgången Sibyllegatan / Östermalmstorg. Följ vägen: Gå söderut på Sibyllegatan i två block tills du korsar Riddargatan. Mål: Sväng vänster in på Riddargatan och följ den rakt fram i cirka två block till. Porten till nummer 37 ligger på din vänstra sida.
- Anmäl dig till Cecilia Klynne på cecilia.klynne@naringslivshistoria.se eller tfn: 0709 517 091. Vi behöver din anmälan senast den 7 oktober.
- OBS! Föreningen betalar en kostnad för deltagarna så meddela oss asap om du inte kan komma så kan vi släppa in någon från kön av intresserade!
Sällskapet Näringslivshistoriens Vänner är vänförening till Centrum för Näringslivshistoria. Läs mer och bli medlem här.




